Zbliża się otwarcie naboru wniosków na stypendia podoktoranckie MSCA

12 maja 2022 r. planowane jest otwarcie naboru wniosków na stypendia podoktoranckie MSCA. Co ważne, przedstawiciele wszystkich dyscyplin kwalifikują się do stypendiów podoktoranckich, w tym również naukowcy zajmujący się obszarem badawczym objętym programem badawczo-szkoleniowym Euratom.

Cel stypendiów podoktoranckich (Postdoctoral Fellowships)

Celem PF jest wspieranie karier naukowców i promowanie doskonałości w badaniach. Akcja stypendialna w tym przypadku jest skierowana do naukowców posiadających stopień doktora, którzy chcą prowadzić działalność badawczą za granicą, zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoją karierę.

Kto może ubiegać się o stypendia?

Zainteresowani naukowcy składają wniosek wraz z organizacją przyjmującą, którą może być uniwersytet, instytucja badawcza, przedsiębiorstwo, MŚP lub inna organizacja z siedzibą w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa. Co ważne, w przypadku stypendiów podoktoranckich w obszarach badawczych objętych programem badawczo-szkoleniowym Euratomu naukowcy muszą być obywatelami lub długoterminowymi mieszkańcami państwa członkowskiego UE lub kraju stowarzyszonego z Euratomem. Organizacja będąca beneficjentem rekrutująca naukowca musi również mieć siedzibę w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym Euratomu.

Istnieją 2 rodzaje stypendiów podoktoranckich:

Szczegółowe informacje na stronie MSCA.

Informacji na temat stypendiów MSCA udzielają eksperci NAWA:

Olga Żochowska, Biuro Programów dla Naukowców olga.zochowska@nawa.gov.pl