< Cofnij
Projekt ABM
Projekt „Ocena bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu wewnątrznaczyniowego techniką CERAB u pacjentów z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi odcinka aortalno-biodrowego w porównaniu do chirurgicznego zabiegu implantacji protezy aortalno-dwuudowej – badanie randomizowane” jest finansowany jest ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach Konkurs na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych - edycja II (skrót: H2H23), nr naboru ABM/2023/1.
- Numer umowy: 2023/ABM/01/00059-00.
- Kwota dofinansowania projektu: 5 145 106,00 zł
- Kwota dofinansowania dla Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 2 252 502,00 zł
- Okres realizacji projektu: 01.02.2024 r. – 30.01.2030 r.
- Główny Badacz w projekcie: dr n. med. Łukasz Kruszyna
- Koordynator eksperymentu badawczego: dr n. med. Jolanta Tomczak
Projekt realizowany jest przez Konsorcjum w składzie:
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Lider),
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu (Partner).
Opis projektu:
- Celem badania jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu wewnątrznaczyniowego techniką CERAB u pacjentów z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi odcinka aortalno-biodrowego w porównaniu do chirurgicznego zabiegu implantacji protezy aortalno-dwuudowej. Technika wewnątrznaczyniowego zabiegu CERAB zostanie porównana do otwartego zabiegu chirurgicznego uznawanego za “złoty standard” w badaniu randomizowanym mającym na celu wykazanie podobnej skuteczności (ang. non-inferior efficacy) oraz mniejszej ilości powikłań (ang. superior safety) związanych za zbiegiem.
- Projekt badania zakłada przeprowadzenie prospektywnego badania randomizowanego oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo procedury CERAB w porównaniu do zabiegu chirurgicznego pomostowania aortalno-dwuudowego. 100 pacjentów zostanie zrandomizowanych w proporcji 1:1 do grupy badanej (zabieg CERAB) lub grupy kontrolnej. Pacjenci będą w obserwacji przez 12 miesięcy po zabiegu. Całkowity okres realizacji projektu przewidziano na 72 miesiące.