Konsorcjum w składzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt pn. „Optymalizacja postępowania w subklinicznej hiperkortyzolemii - badanie wieloośrodkowe (POL-MACS).” finansowany przez Agencję Badań Medycznych w ramach konkursu nr ABM/2024/1.
Głównym celem projektu jest określenie czy zastosowanie dwóch kryteriów rozpoznania MACS (DST i poziom ACTH) jest lepszym predyktorem wystąpienia lub progresji powikłań niż zastosowanie pojedynczego kryterium (DST).
Proponowany eksperyment badawczy to prospektywne wieloośrodkowe badanie kohortowe. Do badania zostaną zakwalifikowani pacjenci (550 osób) z potwierdzonymi łagodnymi guzami nadnerczy oraz wykluczoną aktywnością hormonalną (z wyjątkiem MACS). Okres obserwacji pacjentów będzie trwał ponad 36 miesięcy. Całkowity przewidywany czas trwania badania wynosi 72 miesiące.
Wyniki zostaną zaprezentowane na spotkaniach Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Współpraca z towarzystwami endokrynologicznymi ułatwi uwzględnienie wyników w opracowywaniu zaktualizowanych wytycznych, wpływając tym samym na praktykę kliniczną i opiekę nad pacjentem. Wykorzystując te kanały rozpowszechniania, projekt ma na celu nie tylko pogłębienie wiedzy naukowej, ale także optymalizację zarządzania pacjentami, zarówno pod względem klinicznym, jak i ekonomicznym, wspierając postęp w opiece zdrowotnej w zakresie chorób endokrynologicznych i sercowo-naczyniowych.