Konsorcjum w składzie Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu realizuje projekt pn. „Ocena wpływu telerehabilitacji krążeniowo-oddechowej na sprawność ogólną i jakość życia pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym”, finansowany przez Agencję Badań Medycznych w ramach konkursu nr ABM/2024/1.
Celem badania jest ocena efektów domowego programu obejmującego nadzorowaną zdalną rehabilitację oddechową oraz krążeniowa na podstawie przygotowanego indywidualnego programu ćwiczeń.
Efekty domowego programu rehabilitacji zostaną porównana do standardowego programu opieki i rehabilitacji stosowanego w specjalistycznych ośrodkach w ramach kontrolnych wizyt pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym leczonych w ramach Programu Terapeutycznego na podstawie zmiany wydolności ocenianej za pomocą testu 6-minutowego marszu (6 MWT) oraz w badaniu spiroergometrycznym (cardiopulmonary exercise test, CPET), a w drugim rzędzie oceny jakości życia przy użyciu dedykowanych formularzy.
Projekt badania zakłada przeprowadzenie prospektywnego badania randomizowanego oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo domowego programu rehabilitacji w porównaniu do standardowego schematu leczenia chorych w ośrodkach referencyjnych. 150 pacjentów zostanie zrandomizowanych w proporcji 1:1 do grupy badanej (telerehabilitacja) lub grupy kontrolnej. Pacjenci będą w obserwacji przez 12 miesięcy.
Pacjenci z tętniczym nadciśnieniem płucnym w Programie Terapeutycznym NFZ leczenia Tętniczego Nadciśnienia Płucnego zostaną włączeni do badania zgodnie z kryteriami włączenia i wyłączenia określonymi w protokole. Co ważne, pacjenci muszą być na stabilnej optymalnej terapii swoistej przez co najmniej miesiąc. Pacjenci zostaną włączeni do udziału w badaniu po podpisaniu formularza świadomej zgody. Po spełnieniu wszystkich kryteriów włączenia i braku kryteriów wyłączenia pacjenci zostaną poddani procesowi randomizacji.