Projekt ABM pt.: „Comparison of ustekinumab, infliximab and COMBinatiOn therapy in moderately-to-severely active Ulcerative Colitis – the head to head COMBO-UC trial”.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt „Comparison of ustekinumab, infliximab and COMBinatiOn therapy in moderately-to-severely active Ulcerative Colitis – the head to head COMBO-UC trial”.

Projekt realizowany jest przez Konsorcjum w składzie:

Projekt finansowany jest ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach Konkursu na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych, nr ABM/2022/3. Numer umowy: 2022/ABM/03/00013. Kwota dofinansowania projektu: 19 868 246,28 zł. Kwota dofinansowania dla Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 865 414,00 zł.

OPIS PROJEKTU:

Badanie kliniczne w ramach Projektu dotyczy pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, dla których w przypadku nieskuteczności terapii konwencjonalnych standardem leczenia jest monoterapia lekami biologicznymi. Natomiast z uwagi na fakt, iż odsetek uzyskanych w ten sposób remisji klinicznych nadal nie jest zadowalający, w ramach badania proponujemy terapię łączoną dwoma lekami biologicznymi (Infliximab: IFX oraz Ustekinumab: UST).

Planowane badanie to trzyramienne, równoległe, randomizowane badanie typu head to head z jedną grupą eksperymentalną (IFX + UST) i dwiema porównawczymi (IFX lub UST).

Planowo rekrutacja pacjentów będzie odbywać się w 8 województwach, w wyspecjalizowanych ośrodkach gastroenterologicznych – przy łącznym założeniu rekrutacyjnym 172 pacjentów.

Główny Badacz:

dr hab. n.med. Renata Talar-Wojnarowska, prof. UM w Łodzi

Projekt "Comparison of ustekinumab, infliximab and COMBinatiOn therapy in moderately-to-severely active Ulcerative Colitis – the head to head COMBO-UC trial" finansowany jest ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach Konkursu na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych, nr ABM/2022/3. Numer umowy: 2022/ABM/03/00013.