Informacja dotycząca ubezpieczenia eksperymentów medycznych realizowanych przez jednostki UMP

Poznań, dnia 5 sierpnia 2021

Informacja dotycząca ubezpieczenia eksperymentów medycznych
realizowanych przez jednostki UMP

Szanowni Państwo,

W związku z jednoznacznym stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym zakresu obowiązkowego ubezpieczenia eksperymentów medycznych, uprzejmie informujemy że każdy nowy eksperyment medyczny realizowany przez jednostki naszej Uczelni musi posiadać stosowne ubezpieczenie.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia każdy eksperyment medyczny, w tym także ten związany jedynie z pobraniem materiału biologicznego - nawet z minimalnym ryzykiem bądź wykorzystaniem materiału resztkowego- wymaga zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (art. 21 ust 4 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Eksperymentem medycznym jest również przeprowadzenie badań materiału biologicznego, w tym genetycznego, pobranego od osoby dla celów naukowych)

W praktyce oznacza to, że w budżecie każdego nowego badania mającego cechy eksperymentu badawczego lub leczniczego (eksperyment medyczny) winniśmy zaplanować budżet na ubezpieczenie.

Uczelnia posiada podpisaną umowę ramową z ubezpieczycielem, gdzie udało nam się wynegocjować dość niskie składki:

1. W przypadku eksperymentów badawczych:
  2. Dla ubezpieczenia eksperymentu bez ingerencji w tkankę / ciało uczestnika eksperymentu medycznego – 800 zł
  3. Dla ubezpieczenia eksperymentu z ingerencją w tkankę / ciało uczestnika eksperymentu medycznego – 960 zł
  4. W przypadku eksperymentów leczniczych:
  5. Dla ubezpieczenia eksperymentu bez ingerencji w tkankę / ciało uczestnika eksperymentu medycznego – 1.200 zł
  6. Dla ubezpieczenia eksperymentu z ingerencją w tkankę / ciało uczestnika eksperymentu medycznego – 1.400 zł

Wyłączone z konieczności zawarcia umowy ubezpieczeniowej są eksperymenty w których wykorzystywane są zanonimizowane dane uzyskane np. z biobanków.

Pomocą w zakresie zawarcie polisy dla eksperymentów medycznych służy Państwu Dział Obsługi Zakupów a procedura zakupu CERTYFIKATU wygląda następująco:

1. Badacz składa wniosek do Komisji Bioetycznej,

dodatkowo – załącza Formularz zgłoszenia eksperymentu medycznego – wraz z załącznikami - w którym wskazuje czy jest to:
(a) - eksperyment badawczy bez ingerencji w tkankę,
(b) - eksperyment badawczy z ingerencją w tkankę,