< Cofnij

Projekt "Biomedyczne i socjoekonomiczne uwarunkowania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczno-ekonomiczne wielochorobowości w Polsce. Diagnoza epidemiologiczna, analiza wieloletnich trendów, propozycja programów interwencyjnych."

Konsorcjum w składzie Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt "Biomedyczne i socjoekonomiczne uwarunkowania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczno-ekonomiczne wielochorobowości w Polsce. Diagnoza epidemiologiczna, analiza wieloletnich trendów, propozycja programów interwencyjnych”, finansowany przez Agencję Badań Medycznych w ramach konkursu nr ABM/2023/3.

 

 

 

Głównym celem projektu jest:

- przeprowadzenie prospektywnych ogólnopolskich badań epidemiologicznych polegających na analizie uwarunkowań biomedycznych, socjoekonomicznych i psychologicznych oraz skutków zdrowotnych wielochorobowości ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji rodzinnej i nierówności społecznych w obserwacji odległej, trwającej min. 5 lat;

- określenie znaczenia zespołu słabości w występowaniu wielochorobowości i wzajemnych zależności między tymi dwoma zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego w badaniu przekrojowym i w obserwacji odległej.

 

Projekt zakłada przeprowadzenie aktualnej diagnozy epidemiologicznej, analizy wieloletnich trendów wielochorobowości i umieralności, a także ocenę wpływu nowatorskich metod interwencyjnych na rozwój wielochorobowości.

Zaplanowano osiągnięcie kilkunastu punktów końcowych, spośród których kluczowe to: ocena częstości występowania chorób/stanów przewlekłych oraz wielochorobowości w ogólnopolskiej obserwacji prospektywnej z uwzględnieniem uwarunkowań demograficznych, socjoekonomicznych i biomedycznych; ocena kosztów i związanych z leczeniem i opieką nad chorymi z wielochorobowością; ocena współczynników umieralności w odniesieniu do obecności i stopnia nasilenia wielochorobowości na podstawie danych obserwacji prospektywnej oraz analizy retrospektywnej; ocena rozpowszechnienia i zagrożenia rozwojem zespołu słabości oraz określenie kierunku zależności pomiędzy elementami z. słabości oraz zespołem post-COVID i wielochorobowością; ocena wieloletnich trendów wielochorobowości na podstawie wyników proponowanej obserwacji prospektywnej oraz wyników wcześniejszych reprezentatywnych badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce; porównanie skuteczności prewencji wielochorobowości kardiometabolicznej w zależności od rodzaju zastosowanego modelu interwencyjnego.

Punkty końcowe zostały tak sformułowane, aby realizacja projektu przyniosła zarówno wymierne wartości utylitarne dla społeczeństwa, jak i wartości naukowe.