Szkolenie z wykorzystaniem aparatu PCR QX200 (Bio-Rad)

Szanowni Państwo,

w dniach 28-29 października 2021 r., o godzinie 10:00, w Uczelnianym Centrum Aparaturowym odbędzie się szkolenie dla osób zainteresowanych prowadzeniem badań z wykorzystaniem technologii PCR III generacji, tj. emulsyjnego PCR (ddPCR). Technologia ta umożliwia określenie bezwzględnej ilości analizowanej sekwencji kwasów nukleinowych i ma tę przewagę nad rozwiązaniami PCR II generacji (real-time qPCR), iż pozwala na uzyskanie tej informacji bez konieczności użycia krzywej standardowej, wzorców wewnętrznych (genów referencyjnych) oraz powtórzeń technicznych prób. Ponadto, wynik nie jest zależny od wydajności reakcji. System ddPCR umożliwia określenie liczby kopii, wykrywanie mutacji oraz analizę ekspresji genów. Można go także wykorzystać do badań epigenetycznych, w tym oceny metylacji z wykorzystaniem sond zaprojektowanych na rejony metylowane. Możliwa jest praca z barwnikami fluorescencyjnymi FAM, VIC oraz HEX, jak również z sondami typu TaqMan oraz barwnikiem Eva Green. Wartym podkreślenia jest, że system umożliwia detekcję 1 kopii analizowanej sekwencji w próbce DNA, dzięki czemu wykorzystywany jest często w analizach o charakterze diagnostycznym. ddPCR pozwala na określenie zmian w poziomie ekspresji genu na poziomie 10% i mniej (czego nie da się wykonać z użyciem qPCR II generacji)  oraz wykryć mutację na poziomie 0.001% (qPCR z trudem wykrywa na poziomie 1%).

Wszystkich zainteresowanych szkoleniem z wykorzystaniem aparatu PCR QX200 (Bio-Rad) serdecznie zapraszamy. Zgłoszenia proszę kierować na adres:  idryjanska@ump.edu.pl do 26.10.2021. W szkoleniu może wziąć udział 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczelniane Centrum Aparaturowe – Jesteśmy, aby pomagać!